Don Kichot o dwóch obliczach: Miguela de Unamuno i Ortegi y Gasseta

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Image Festiwal Nauki oraz Ośrodek Badań Filozoficznych zapraszają na spotkanie Kawiarni Filozoficznej Festiwalu Nauki 20 lutego 2009 o godzinie 18:00 w Księgarnio-kawiarni Tarabuk przy ul. Browarnej 6, podczas którego Jadwiga Clea Moreno Szypowska przedstawi odczyt „Don Kichot” o dwóch obliczach: Miguela de Unamuno i Ortegi y Gasseta.
“Don Kichot” Cervatesa nie jest jedynie powieścią literacką, która może umilić czytelnikowi zimowe wieczory. Don Kichot ujeżdżający swego Rosynanta wyszedł z powieści i stał się mitem kultury europejskiej i symbolem Hiszpanii. Na początku XX wieku większość wybitnych myślicieli na półwyspie Iberyjskim rozpoczęła trwające do dziś rozważania czym jest „hiszpańskość” – i czy w ogóle coś takiego istnieje. Na pomoc wyszedł im odziany w zardzewiałą zbroję Rycerz Smętnego Oblicza, którego niektórzy zaczęli utożsamiać z żywym obrazem „hiszpańskości”.

Miguel de Unamuno i Jose Ortega y Gasset to najbardziej znani hiszpańscy filozofowie, którzy toczą ze sobą na wszelkich intelektualnych polach zaciętą walkę. Ich poglądy na tą kwestię są również bardzo różne. Unamuno koncentruje się na postaci Don Kichota, twierdząc nawet, że to postać przemyślnego szlachcica stworzyła Cervantesa. Ortega y Gasset zaś stoi po stronie autora i z jego punktu widzenia próbuje przeprowadzić interpretację tego dzieła.

Opierając się na dwóch tekstach: Unamuno “La vida de Don Quijote y Sancho” (“Życie Don Kichota i Sanczo”) i Ortegi y Gasseta “Medytacje o Don Kichocie” spróbuję przybliżyć ich myśl oraz zaproszę Państwa do odbycia wspólnej przygody w poszukiwaniu Don Kichota.

This entry was posted in Kawiarnia FN. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.