Kawiarnia Filozoficzna – 68+57=? – Nowe formy filozoficznego sceptycyzmu

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

logo_fn_male.gif10 I 2013 o godzinie 18.30
Kawiarnia „Tarabuk”, ul. Browarna 6, Warszawa

 

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie Kawiarni Filozoficznej, której gościem będzię tym razem dr Bogdan Dziobkowski z Instytutu Filozofii UW.

Kliknij Czytaj całość…, aby zobaczyć streszczenie wystąpienia.

„Paradoks nasz wyglądał tak: reguła nie może wyznaczać sposobu działania, gdyż każdy sposób działania daje się z nią uzgodnić”. (L. Wittgenstein, Dociekania filozoficzne, 201)

Tę uwagę można odczytać jako nową, niezwykle radykalną formę filozoficznego sceptycyzmu o zaskakujących konsekwencjach. Przypuśćmy, że spotykamy osobę, która nigdy nie przeprowadziła operacji dodawania na liczbach większych niż 57. Pytamy ją: „Ile jest 68 + 57?”. Po chwili namysłu mówi: „125”. Co uzasadnia tę odpowiedź? Gdyby jakiś sceptyk zaczął ją kwestionować twierdząc, że właściwą odpowiedzią jest „5”, w jaki sposób moglibyśmy wykazać mu, że się myli? Czy istnieją fakty rozstrzygające, co w omawianym przypadku znaczy symbol „+”? Sceptyczny paradoks Wittgensteina ma nam pokazać, że takich faktównie ma. Oczywiście, problem nie ogranicza się jedynie do przykładów matematycznych. Dotyczy reguł posługiwania się dowolnymi wyrażeniami naszego języka: „stół”, „oczekiwanie”, „Tarabuk”, „filozof” itd.

This entry was posted in Kawiarnia FN. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.