Kawiarnia Filozoficzna – Spór o uniwersalia, czyli co zawdzięczamy średniowiecznym metafizykom?

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Sample Image

29 marca 2012 r. o godz. 18.00, Kawiarnia “Tarabuk” (ul. Browarna 6)

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na spotkanie z dr. Tomaszem Tiurynem (Uniwersytet Warszawski), który opowie o średniowiecznym sporze o uniwersalia.

Problem uniwersaliów to jedno z najsłynniejszych zagadnień filozofii średniowiecznej. Debata wokół nich ciągnie się pod różnymi postaciami przez całe średniowiecze, a w jej obrębie splatają się w trudny do rozwikłania splot wątki metafizyczne, epistemologiczne i semantyczne. Historycznie rzecz ujmując, istotą sporu były kontrowersje wokół właściwej interpretacji tekstów Arystotelesa. Z tej perspektywy zaciekłość dyskusji wokół uniwersaliów może się wydawać zaskakująca. Tak uważali na przykład filozofowie nowożytni, dla których był to kolejny dowód na to, jak bardzo scholastycy lubili się spierać o słowa. Jeśli jednak przyjrzeć się uważniej, spór o uniwersalia okaże się jednym z wydarzeń, które ukształtowały myśl średniowieczną, a więc pośrednio – również nowożytną i współczesną. Można zaryzykować twierdzenie, że ten spór był pierwszym wyraźnym przejawem nowej postawy umysłowej, postawy, która głosi, że najbardziej rzeczywiste jest to, co jednostkowe i indywidualne, nie zaś, jak sądziło wielu filozofów starożytnych, to, co ogólne i poznawalne intelektem.

This entry was posted in Kawiarnia FN. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.