Kawiarnia Filozoficzna – Wolność w cieniu idei filozoficznych

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

10 listopada 2011 r. o godz. 18.00, Klubokawiarnia „Grawitacja” (ul. Browarna 6)

Na najbliższym spotkaniu tegorocznej „Kawiarni Filozoficznej” zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wspólnego przyjrzenia się problemom teoretycznym związanym z istnieniem wolnej woli. Naszym gościem będzie dr Adrian Kuźniar (IF UW).

Po odczycie zapraszamy do dyskusji z zaproszonym gościem.

Kliknij “Czytaj całość”, żeby zobaczyć abstrakt wystąpienia.

 

Adrian Kuźniar

 

WOLNOŚĆ W CIENIU IDEI FILOZOFICZNYCH

Historia ludzkości dobitnie zaświadcza o efemeryczności politycznych i społecznych warunków realizujących stan wolności. Z niejaką nadzieją należy więc przyjąć konstatację, zgodnie z którą wartość ta okazuje znacznie więcej hartu w porządku teoretycznym. Wiele koncepcji filozoficznych było od wieków postrzeganych jako takie, których prawdziwość wiązałaby się z odmówieniem nam statusu istot obdarzonych wolnością. Po bliższym zbadaniu tych teorii dochodzimy jednak do wniosku, że są one dla sprawy ludzkiej wolności co najmniej nieszkodliwe.

W trakcie swojego wystąpienia postaram się zapoznać słuchaczy z podstawowymi argumentami przemawiającymi na rzecz twierdzenia głoszącego, że ani (1) odwieczna i wieczna prawdziwość sądów dotyczących naszych działań i aktów woli, ani (2) realność przyszłości, ani (3) ewentualna prawdziwość tez determinizmu fizycznego i psychologicznego nie eliminują wolności woli i wolności podejmowanych przez nas działań. Ponadto, spróbuję ustalić, w jakim stosunku do zagadnień dotyczących wolności pozostaje doktryna fatalizmu. Przytoczenie racji wspierających zasygnalizowane twierdzenie – tj. jedno z głównych twierdzeń stanowiska określanego mianem kompatybilizmu – zostanie poprzedzone przybliżeniem treści dyskutowanych teorii oraz analizą najważniejszych pojęć. W szczególności wyróżnię pojęcia wolności odwołujące się do różnego typu sytuacji kontrfaktycznych oraz te bazujące na aktualnie posiadanych przez podmiot preferencjach.

This entry was posted in Kawiarnia FN. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.