Kawiarnia Filozoficzna – Wolność w cieniu idei filozoficznych

10 listopada 2011 r. o godz. 18.00, Klubokawiarnia „Grawitacja” (ul. Browarna 6)

Na najbliższym spotkaniu tegorocznej „Kawiarni Filozoficznej” zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wspólnego przyjrzenia się problemom teoretycznym związanym z istnieniem wolnej woli. Naszym gościem będzie dr Adrian Kuźniar (IF UW).

Po odczycie zapraszamy do dyskusji z zaproszonym gościem.

Kliknij „Czytaj całość”, żeby zobaczyć abstrakt wystąpienia.

 

Adrian Kuźniar

 

WOLNOŚĆ W CIENIU IDEI FILOZOFICZNYCH

Historia ludzkości dobitnie zaświadcza o efemeryczności politycznych i społecznych warunków realizujących stan wolności. Z niejaką nadzieją należy więc przyjąć konstatację, zgodnie z którą wartość ta okazuje znacznie więcej hartu w porządku teoretycznym. Wiele koncepcji filozoficznych było od wieków postrzeganych jako takie, których prawdziwość wiązałaby się z odmówieniem nam statusu istot obdarzonych wolnością. Po bliższym zbadaniu tych teorii dochodzimy jednak do wniosku, że są one dla sprawy ludzkiej wolności co najmniej nieszkodliwe.

W trakcie swojego wystąpienia postaram się zapoznać słuchaczy z podstawowymi argumentami przemawiającymi na rzecz twierdzenia głoszącego, że ani (1) odwieczna i wieczna prawdziwość sądów dotyczących naszych działań i aktów woli, ani (2) realność przyszłości, ani (3) ewentualna prawdziwość tez determinizmu fizycznego i psychologicznego nie eliminują wolności woli i wolności podejmowanych przez nas działań. Ponadto, spróbuję ustalić, w jakim stosunku do zagadnień dotyczących wolności pozostaje doktryna fatalizmu. Przytoczenie racji wspierających zasygnalizowane twierdzenie – tj. jedno z głównych twierdzeń stanowiska określanego mianem kompatybilizmu – zostanie poprzedzone przybliżeniem treści dyskutowanych teorii oraz analizą najważniejszych pojęć. W szczególności wyróżnię pojęcia wolności odwołujące się do różnego typu sytuacji kontrfaktycznych oraz te bazujące na aktualnie posiadanych przez podmiot preferencjach.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kawiarnia FN. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.