Regarding the Mind, Naturally

Regarding the Mind, Naturally.jpg Z radością donosimy o ukazaniu się zbioru pt. Regarding the Mind, Naturally: Naturalist Approaches to the Sciences of the Mental, pod red. K. Talmonta-Kamińskiego i Marcina Miłkowskiego (Cambridge Scholars Publishing 2013). Większość rozpraw, które składają się na książkę, została napisana przez stałych uczestników corocznych warsztatów filozoficznych KNEW, organizowanych pod egidą OBF przez redaktorów tomu. Na liście autorów znajdują się: Marcin Miłkowski (OBF), Samuli Pöyhönen, Mark Alfino, Alvaro Moreno, Paweł Grabarczyk (OBF), Markus I. Eronen, Panu Raatikainen, Witold M. Hensel (OBF), Jonathan Knowles, Tadeusz Ciecierski (OBF), Dimitris Platchias, Jaime Gomez Ramirez, Krystyna Bielecka (OBF) i María J. Frápolli.

Naturalizm jest obecnie bodaj najchętniej eksploatowanym podejściem teoretycznym w filozofii, a metodologie naturalistyczne znajdują zastosowanie we wszystkich jej dziedzinach. Jednym z obszarów zainteresowania naturalistów jest umysł, którego istnienie, jak się tradycyjnie uważa, trudno pogodzić z naturalistycznym poglądem na świat. Rodzi się tu wiele pytań. Jakie jest miejsce umysłu w świecie? Jak badać umysł jako zjawisko naturalne? Jakie jest znaczenie badań kognitywistycznych dla dyskusji filozoficznych? W Regarding the Mind, Naturally dociekania filozoficzne na temat umysłu osadzone są w kontekście najnowszych badań z zakresu kognitywistyki, psychologii i teorii ewolucji oraz postępów projektu naturalizacji. Rozważania te koncentrują się głównie wokół pytania o to, czego dowiedzieliśmy się o umyśle dzięki badaniu naturalnych, a także konstruowaniu sztucznych mechanizmów umysłowych. Jeśli chodzi o naturalne mechanizmy umysłowe, warto zwrócić uwagę na ich doniosłość w kontekście ewolucji, jak również na kwestie związane z racjonalnością czy mądrością; jako niebagatelna jawi się również rola usterek tych mechanizmów w psychiatrii. Mechanistyczne i funkcjonalistyczne modele umysłu rzucają także nowe światło na dyskusje wokół pojęć wyjaśnienia, redukcji i realizacji zjawisk umysłowych. Wreszcie, podejścia naturalistyczne służą i temu, by ponownie przyjrzeć się takim tradycyjnym zagadnieniom filozoficznym, jak kwestia korespondencji reprezentacji umysłowych ze światem  czy presupozycji badań naukowych.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.