Intuicje językowe – rzetelne świadectwa empiryczne?

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Image Festiwal Nauki oraz Ośrodek Badań Filozoficznych zapraszają w ramach Kawiarni Filozoficznej Festiwalu Nauki na dwugłos dr Justyny Grudzińskiej (filozofia języka i semantyka) i mgr Marii Spychalskiej (logika i psycholingwistyka) na temat Intuicje językowe – rzetelne świadectwa empiryczne?

Spotkanie odbędzie się 20 czerwca (środa!) o godz. 18.00 w Księgarnio-kawiarni Tarabuk, przy ul. Browarnej 6

Jak wytłumaczyć, że każdy z nas produkuje i rozumie zdania naszego języka? Czy hipotezy i teorie dotyczące języka, na podobieństwo pozostałych teorii empirycznych, odwołują się do obserwacji odpowiednich zjawisk, w tym wypadku zachowań językowych? Otóż wielu współczesnych badaczy języka ignoruje zupełnie zachowania językowe, powołując się przy tym na pochodzące od Chomsky’ego odróżnienie na kompetencję oraz wykonanie. Kompetencja stanowi wiedzę podświadomą rodzimego użytkownika języka umożliwiającą budowanie i rozumienie zdań języka. Wykonanie to użycia faktyczne języka w postaci wypowiedzi czy napisów. Idąc za Chomskym, wielu badaczy uznaje, że zachowania językowe tylko zniekształcają obraz kompetencji (pomyśl o zakłóceniach w rodzaju przejęzyczeń, zdań niedokończonych, zmęczenia itp.). Ich zdaniem, bazę empiryczną dla teorii języka stanowią przede wszystkim (jeśli nie wyłącznie) osądy intuicyjne, np. oceny gramatyczności zdań – uważają je za źródło najbardziej bezpośredniego wglądu w kompetencję. W naszym wystąpieniu będziemy polemizowały z poglądem o uprzywilejowanym statusie osądów intuicyjnych – zapraszamy serdecznie do udziału w dyskusji!

Jednocześnie informujemy, że spotkania Kawiarni Filozoficznej Festiwalu Nauki zostają zawieszone na okres wakacji.

This entry was posted in Kawiarnia FN. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.