Kawiarnia Filozoficzna. Co filozofowie mają do powiedzenia na temat zmartwychwstania?

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W piątek 21 kwietnia 2010 o godzinie 18:00 w Księgarnio-kawiarni Tarabuk, przy ul. Browarnej 6 odbyła się prelekcja na temat: Co filozofowie mają do powiedzenia na temat zmartwychwstania?

 

Wygłoszona przez Martę Zarębę i Adama Andrzejewskiego, poniżej abstrakt:   Choć może się to wydawać zaskakujące, problem możliwości zmartwychwstania i życia po śmierci jest obecnie coraz szerzej dyskutowany przez filozofów analitycznych, zajmujących się zagadnieniami identyczności i trwania osób w czasie. Owi filozofowie w swoich analizach traktują zmartwychwstanie jako pewnego rodzaju eksperyment myślowy i próbują pogodzić własne systemy filozoficzne (mające często – co ciekawe – charakter materialistyczny) z założeniami doktryny chrześcijańskiej. W taki oto sposób otrzymujemy swoistą mieszankę wybuchową w postaci filozofa-materialisty opowiadającego się za przyjęciem możliwości zmartwychwstania.W swoim wystąpieniu chcielibyśmy przyjrzeć się rozmaitym problemom filozoficznym, które wiążą się z przyjęciem poszczególnych scenariuszy zmartwychwstania (takich jak np. teoria repliki, atrapy, skaczących zwierząt), oraz próbom ich rozwiązania.

Dziękujemy za przybycie i dyskusję!

Następna Kawiarnia już w czerwcu.

This entry was posted in Kawiarnia FN. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.