Kawiarnia Filozoficzna – 68+57=? – Nowe formy filozoficznego sceptycyzmu

logo_fn_male.gif10 I 2013 o godzinie 18.30
Kawiarnia „Tarabuk”, ul. Browarna 6, Warszawa

 

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie Kawiarni Filozoficznej, której gościem będzię tym razem dr Bogdan Dziobkowski z Instytutu Filozofii UW.

Kliknij Czytaj całość…, aby zobaczyć streszczenie wystąpienia.

„Paradoks nasz wyglądał tak: reguła nie może wyznaczać sposobu działania, gdyż każdy sposób działania daje się z nią uzgodnić”. (L. Wittgenstein, Dociekania filozoficzne, 201)

Tę uwagę można odczytać jako nową, niezwykle radykalną formę filozoficznego sceptycyzmu o zaskakujących konsekwencjach. Przypuśćmy, że spotykamy osobę, która nigdy nie przeprowadziła operacji dodawania na liczbach większych niż 57. Pytamy ją: „Ile jest 68 + 57?”. Po chwili namysłu mówi: „125”. Co uzasadnia tę odpowiedź? Gdyby jakiś sceptyk zaczął ją kwestionować twierdząc, że właściwą odpowiedzią jest „5”, w jaki sposób moglibyśmy wykazać mu, że się myli? Czy istnieją fakty rozstrzygające, co w omawianym przypadku znaczy symbol „+”? Sceptyczny paradoks Wittgensteina ma nam pokazać, że takich faktównie ma. Oczywiście, problem nie ogranicza się jedynie do przykładów matematycznych. Dotyczy reguł posługiwania się dowolnymi wyrażeniami naszego języka: „stół”, „oczekiwanie”, „Tarabuk”, „filozof” itd.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kawiarnia FN. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.