Kawiarnia Filozoficzna – Osoby i ludzkie organizmy

25 maja 2012 r. o godz. 18.00, Klubokawiarnia „Tarabuk” (ul. Browarna 6)

logo_fn_nowe.jpg.jpg Zapraszamy na piąte tegoroczne spotkanie Kawiarni Filozoficznej,  zatytułowane „Osoby i ludzkie organizmy”. Naszym gościem będzie dr hab. Mariusz Grygianiec (UW, Instytut Filozofii).

Współczesna metafizyka analityczna obfituje w różne koncepcje bytu ludzkiego. Koncepcje te usiłują znaleźć odpowiedzi na pytania o naturę osób, kryteria ich tożsamości w czasie, przyczynowość mentalną i racjonalność ludzkiego działania. Jedną z nich jest animalizm, formułowany w różnych (często wzajemnie przeciwstawnych) wersjach przez takich myślicieli, jak: Wiggins, Ayers, Carter, Snowdon, Olson, Mackie, Merricks, van Inwagen, Toner, Árnadóttir.

W wystąpieniu postaram się wysłowić własną koncepcję wspomnianej doktryny oraz omówić jej konsekwencje w kontekście następujących zagadnień:
(1) problemu substancjalności osób;
(2) kryteriów bycia osobą;
(3) odróżnienia osób i ludzkich organizmów;
(4) konstytucji materialnej;
(5) trwania i tożsamości w czasie;
(6) przyczynowości mentalnej;
(7) powstawania i ginięcia (śmierci).
Zamierzam również wskazać i omówić te zagadnienia szczegółowe, z którymi animalizm – jak dotąd – nie zdołał się uporać. Okoliczność braku postępu w odniesieniu do owych zagadnień będzie dla mnie jednym z motywów argumentacji na rzecz stanowiska misterianistycznego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kawiarnia FN. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.