Kawiarnia Filozoficzna – Po co komu filozofia języka?

25 X 2012 o godzinie 18.00
Kawiarnia „Tarabuk”, ul. Browarna 6, Warszawa

Z przyjemnością zapraszamy na pierwsze w tym roku akademickim spotkanie „Kawiarni Filozoficznej”. Naszym gościem będzie dr Filip Kawczyński (UW).

Kliknij Czytaj całość…, aby zobaczyć streszczenie wystąpienia.

Filozofia języka to jedna z dwóch – obok filozofii umysłu – głównych gałęzi tradycyjnie wyróżnianych w ramach filozofii analitycznej. Można przy tym powiedzieć, że o ile przez ponad połowę XX wieku w parze tej prym wiodła filozofia języka, ostatnie pięćdziesiąt lat należy ocenić jako okres bardzo bujnego rozkwitu filozofii umysłu. Przyczynił się do niego wyraźny postęp w tematycznie siostrzanych wobec filozofii umysłu dziedzinach, takich jak psychologia, kognitywistyka, neurologia czy neurobiologia.

Nie należy jednak sądzić, iż taki rozwój sytuacji doprowadził do zmierzchu filozofii języka. W swoim wystąpieniu postaram się przybliżyć słuchaczom to, czym w ogóle jest filozofia języka, skąd się wzięła i jakie są najczęściej podejmowane na jej gruncie problemy. Zastanowimy się m.in. nad tym, jak to się dzieje, że nazwa własna ,,Barack Obama’’ oznacza Baracka Obamę niezależnie od tego, gdzie się on urodził i czy jest prezydentem USA, czy nie; w jaki sposób wytłumaczyć to, że dwa zdania zapisane w różnych językach (np. ,,Śnieg jest biały’’ i ,,Snow is white’’) wyraźnie mają ze sobą coś wspólnego i czym jest owo coś; czy istnieją takie zdania, które są zawsze i ,,automatycznie’’ prawdziwe; dlaczego ,,Ania zachorowała i poszła do szpitala’’ oraz ,,Ania poszła do szpitala i zachorowała’’ przekazują istotnie różne informacje, choć ich forma logiczna jest dokładnie taka sama itd. Mam nadzieję, że krótki namysł nad tymi zagadnieniami sprawi, iż publiczność zarazi się ciekawością odnośnie do tego, jak funkcjonuje język. Oprócz tego postaram się okazać, że mimo wspomnianego rozszerzenia wiedzy na temat różnych procesów kognitywnych (w tym językowych), wciąż istnieje przestrzeń na typowo filozoficzne rozważania nad językiem.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kawiarnia FN. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.