Czego dotyczył średniowieczny “spór o uniwersalia”?

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

festiwal_nauki.pngFestiwal Nauki oraz Ośrodek Badań Filozoficznych zapraszają na spotkanie

Kawiarni Filozoficznej Festiwalu Nauki, podczas którego dr Tomasz Tiuryn (historyk filozofii) odpowie na pytanie: Czego dotyczył średniowieczny „spór o uniwersalia”?

 
 
 
 

Spotkanie odbędzie się 9 kwietnia (środa) o godz. 18.00 w Księgarnio-kawiarni Tarabuk, przy ul. Browarnej 6.

Spór o uniwersalia jest jednym z najbardziej znanych zagadnień w historii filozofii. Nawet wśród osób, które z filozofią się bliżej nie zetknęły, wiele jest takich, które wiedzą, że coś takiego było. Z drugiej strony zazwyczaj niewiele wiadomo na temat tego, o co właściwie chodziło w tym sporze. W dobrym przypadku ktoś może kojarzyć, że chodziło o dyskusję między realizmem i nominalizmem. Choć są to pojęcia powszechnie używane, często jednak wcale nie jest jasne, nawet wśród studentów filozofii, jak należy je rozumieć. Wykład ma zatem odpowiedzieć na podstawowe pytania: Jakie były powody żeby podejmować taki spór (i co z niego wynikło)? Czym są uniwersalia? Czym jest realizm i nominalizm? Dlaczego nazwa „konceptualizm” jest bez sensu?

This entry was posted in Kawiarnia FN. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.